- Posty: 2
Panie Pawle.
Zamierzam importować bezprzewodowe słuchawki z powerbankiem. Jeżeli dobrze rozumiem to producent powinien zadeklarować zgodność tego produktu z następującymi dyrektywami:
1) EMC 2014/30/UE
2) ROHS II 2011/65/UE
Czy dobrze przypuszczam?
Czy jest potrzebna zgodność z dyrektywą LVD 2014/35/UE skoro produkt ten jest zasilany napięciem poniżej 50V? Powerbank wchodzący w skład tego produktu jest ładowany osobną ładowarką (nie wchodzącą w skład tego produktu).
Ponadto Panie Pawle skąd mogę się dowiedzieć, nie będąc ekspertem w zakresie certyfikacji, jakie normy zharmonizowane powinny zostać spełnione i wykazane w deklaracji zgodności w obrębie poszczególnych dyrektyw dla tego produktu?
Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Panie Kris.
Dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE oraz dyrektywa o substancjach niebezpiecznych zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS 2011/65/UE jak najbardziej - do spełnienia. Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE oczywiście nie wchodzi w grę, zbyt niskie napięcie.
Aczkolwiek należy jeszcze wspomnieć o dyrektywie radiowej RED 2014/53/UE, która się tyczy urządzeń radiowych (np. słuchawek bezprzewodowych). W wyłączeniach dyrektywy radiowej RED 2014/53/UE znajdziemy zapis o wykluczeniu dyrektywy EMC 2014/30/UE (innymi słowy, dyrektywa RED zawiera już w sobie EMC).
W związku z powyższym:
- słuchawki bezprzewodowe - dyrektywy RoHS i RED,
- powerbanki - dyrektywy RoHS i EMC.
Nie analizujemy tutaj dyrektyw innych niż te, które przewidują znak CE (a jest takich zapewne dużo - np dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym WEEE 2012/19/UE). Z dyrektyw przewidujących znak CE powyższe RoHS, RED i EMC to są wszystkie, które do tych sprzętów będą pasować.
Odnośnie norm zharmonizowanych - pozostaje Panu dokładna analiza norm i samoczynny wybór na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PKN.PL ( LINK TUTAJ
). Istnieją odrębne wykazy dla każdej z dyrektyw, zarówno RoHS, RED jak i EMC.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Panie Pawle.
Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Wskazał mi Pan właściwy kierunek i bardzo mi tym pomógł.
Proszę mi powiedzieć, czy importując produkt który wymaga certyfikacji CE a następnie wprowadzając go do obrotu handlowego na terenie Polski jestem wystarczająco zabezpieczony prawnie (i jednocześnie pewny że sprzedaję konsumentom produkt wyprodukowany zgodnie z europejskimi satandardami) posiadając DoC wystawioną przez producenta? Czy potrzebuję może pozyskać od producenta dodatkowe dokumenty (może wyniki testów) potwierdzające zgodność tego produktu z odpowiednimi dyrektywami oraz normami zharmonizowanymi z tymi dyrektywami?
Upraszczając czy w razie kontroli UOKiK wystarczy, że będę w posiadaniu tylko DoC?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
To już jest uzależnione od przeprowadzonej przez Pana tzw. analizy wiarygodnościowej. Wspomina o tym także norma IEC 63000 (nowa norma zgodna z dyrektywą RoHS 2011/65/UE). Analiza wiarygodnościowa ma Panu wykazać, czy może Pan ufać deklaracjom dostawcy czy też nie.
My zalecamy zebranie dodatkowych elementów, jak np. raporty z badań lub wykonanie własnych badań potwierdzających dokumenty dostawcy. Także tutaj już trzeba indywidualnie podjeść do ocenianych dokumentów i każdy z nich osobno przeanalizować pod kątem jego wiarygodności.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.