- Posty: 5
Dzień dobry,
chciałbym dowiedzieć się, czy w deklaracji zgodności muszę powoływać się na polskie normy (PN-EN) czy mogę powoływać się na normy europejskie (EN). Dla oceny zgodności urządzenie badam w jednostkach testujących w chinach. Oni na test raportach zawsze wypisują normy europejskie - czasem nie do końca aktualne. Z moich wiadomości wynika, że deklaracja zgodności powinna zawierać najbardziej aktualne normy - tylko pytanie czy muszą to być normy Polskie czy niekoniecznie?
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Szanowny Thomas-ie, w deklaracji zgodności zgodności należy przywołać specyfikacje techniczne, które się spełniło. Niekoniecznie one będą widoczne na stronie np.
WWW.PKN.PL jako aktualne. To powinny być tzw. normy zharmonizowane. Istnieją normy zharmonizowane, których numer jest już zastąpiony (pojawiła się nowsza norma), ale jako norma zharmonizowana jest dalej uważana poprzedniczka (która na stronie PKN.pl będzie widniała jako wycofana). Także pod kątem aktualności norm - nie można stwierdzić, że normy nieaktualne nie mogą być deklarowane, temat ten wymaga indywidualnego podejścia.
Nie istnieją także przepisy zabraniające deklarowania norm w postaci numerów EN. Należy o tym pamiętać, iż każda norma PN-EN jest zbudowana na jakiejś normie (normach) EN - i jest to dokładnie ta sama norma (tylko PN-EN mówi o wprowadzenia do naszego krajowego, polskiego systemu normatywnego).
Dla przykładu - spełniając normę EN 60204-1:2018 (Bezpieczeństwo maszyn -- Wyposażenie elektryczne maszyn -- Część 1: Wymagania ogólne) z automaty spełniona zostaje norma polska - PN-EN 60204-1:2018-12. W praktyce, czy zadeklaruje jedną, czy drugą - będzie to oznaczało dokładnie to samo.
Jeżeli szanowny Thomas-ie masz Kontahentów międzynarodowych - zazwyczaj producenci deklarują zgodność z normami EN, jeżeli głównie masz Klientów z Polski - najczęściej deklaruje się normy w postaci PN-EN.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.