- Posty: 263
Jak nadać znak CE – KROK 2/10 „Przyporządkowanie polskich aktów prawnych”
1. Znając już konkretne dyrektywy oraz rozporządzenia europejskie możemy przystąpić do określenia podstawy prawnej, która będzie nas obowiązywała. Jeżeli szukasz podstawy prawnej dla:
- ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO – nie szukaj odpowiedników w polskim systemie prawnym – rozporządzenia PE same w sobie są traktowane jako podstawa prawna i to właśnie do niej musisz się odnieść.
- DYREKTYWY NOWEGO PODEJŚCIA – znajdziesz ją w polskim systemie prawnym. Każda dyrektywa wymaga przetransponowania treści dyrektywy na polski akt prawny. Dla większości produktów podlegających pod dyrektywy należało będzie odnaleźć minimum ustawę główną + polskie rozporządzenie wykonawcze.
2. Polskie akty prawne znajdą Państwo na stronie ISAP – Internetowego Systemu Aktów Prawnych
lub na stronach CERTIOS opisanych w KROKU 1/10.
3. Z reguły dla większości wyrobów wprowadzonych do obrotu na podstawie polskich aktów prawnych za podstawę prawną w Polsce przyjmuje się następujące ustawy:
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności – przeważnie dla dyrektyw stworzonych PRZED 2010 rokiem.
- Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku – przeważnie dla dyrektyw stworzonych PO 2010 roku.
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych – dla wyrobów budowlanych
4. Polskie rozporządzenia wykonawcze określimy w systemie ISAP poprzez kliknięcie na odnośnik „Akty wykonawcze”. Należy znaleźć wszystkie ustawy i akty wykonawcze, jakie mogą mieć zastosowanie do naszego produktu.
PRZEJDŹ DO POPRZEDNIEJ CZĘŚCI – KROK 1/10 „Przyporządkowanie Dyrektyw i Rozporządzeń europejskich”
PRZEJDŹ DO KOLEJNEJ CZĘŚCI – KROK 3/10 „Wyszukanie norm zharmonizowanych”
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.