- Posty: 2
Witam,
czy druki modeli np. średniowiecznej karczmy lub figurki rycerza z czasów krucjat w skali 1:64 podlegają pod znak ce i zgodność z dyrektywą zabawkową?
Nie wydaje mi się ponieważ w dyrektywie jest mowa o zabawce dla małych dzieci. Ale wolę dopytać.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Generalnie niezależnie od techniki wytworzenia, należy określić, czy taki model 3D będzie podlegał (lub czy będzie wyłączony) pod wymagania dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.
Jeżeli tak - znak CE będzie wymagany na produkcie, który od tej pory będziemy nazywali zabawką, deklaracja zgodności, dokumentacja, badania itp - do wykonania.
Jeżeli nie - znaku CE nie będzie mogło być na produkcie, ten produkt nie będzie zabawką, nie będzie deklaracji zgodności i badań (tych, o których mówią normy EN 71-1, EN 71-2 i EN 71-3).
1. Z założenia pod dyrektywę zabawkową 2009/48/WE podlegają wszelkie produkty do zabawy przez dzieci w wieku do 14 roku życia.
Aczkolwiek dyrektywa zawiera jeszcze pewne wyłączenia, które pozwalają na uniknięcie konieczności spełnienia wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE, a są to między innymi następujące produkty dla kolekcjonerów:
2. Produkty dla kolekcjonerów, pod warunkiem że na produkcie lub na jego opakowaniu znajduje się widoczna
i czytelna informacja, że jest on przeznaczony dla kolekcjonerów w wieku powyżej 14 lat. Dotyczy to takich
produktów jak:
a) precyzyjne i wierne modele w zmniejszonej skali;
b) zestawy do montażu precyzyjnych modeli w zmniejszonej skali;
c) lalki ludowe i lalki dekoracyjne oraz inne podobne produkty;
d) historyczne repliki zabawek; oraz
e) wierne kopie prawdziwej broni palnej
Jeżeli produkty, które wyjdą z drukarki 3D będą podlegały pod zapis z punktu 1 niniejszego postu i nie będą podlegały pod zapisy punkty 2 niniejszego postu - produkt będzie musiał być sklasyfikowany jako zabawka, z deklaracją zgodności WE, znakiem CE i innymi wymaganymi elementami do spełnienia.
Technika wytworzenia przez druk 3D będzie o tyle prosta w ocenie zgodności, iż do badań chemicznych producent będzie wysyłał małą liczbę próbek (będzie to sam filament, z którego drukarka 3D wytworzyła model). Badania chemiczne będą po prostu dość tanie, w stosunku do innych zabawek. Oprócz tego właściwości mechaniczne i palność pozostaną do zweryfikowania w standardowych cenach.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
a) precyzyjne i wierne modele w zmniejszonej skali;
jest precyzyjny ponieważ ma dużo detali?
a wierny ma być czemu? źródłom historycznym? Czy elf ze świata fantasy ma być wierny poprostu swojemu książkowemu oryginałowi?
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Jest to typowo subiektywne stwierdzenie. Organy nadzoru kontrolujące rynek też będą się taką subiektywnością posługiwać. A z subiektywnymi ocenami jest różnie. Niektórzy stwierdzą, że dużo detali nie zainteresuje małego dziecka, a kolekcjonera tak. Inni stwierdzą niestety inaczej.
Produkt ma wyglądać na taki, którym będą bardziej zainteresowani kolekcjonerzy. Co zainteresuje kolekcjonera? To już pytanie do specjalistów w tej dziedzinie.
Niestety wykładnia prawa nie reguluje tego w tak szczegółowym stopniu.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.