- Posty: 263
Dzień dobry, chciałbym na rynek wprowadzić lampy biurkowe. Wiem już że jeśli korzystam z komponentów z ce to i tak muszę zrobić swoje ce. Układ będzie prosty i chce go ustandaryzować aby był powtarzalny czyli oprawka, kabel, ściemniacz, kabel, włącznik, kabel. wtyczka. Co muszę zrobić aby taki prosty układ wprowadzić na rynek ? Jeśli obudowa będzie się różnić czy to coś zmienia ? Pozdrawiam
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Aby uzyskać oznaczenie CE należy spełnić europejskie standardy dotyczące tego typu produktów, czyli dyrektyw przewidujących oznakowanie CE oraz norm dotyczących tych wyrobów.
Dyrektywy do spełnienia:
Dyrektywa o komatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE
Dyrektywa o substancjach niebezpiecznych zawartych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym RoHS II 2011/65/UE
Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE
Dyrektywa EKOPROJEKT 2009/125/WE i ROZPORZĄDZENIE ETYKIETOWANIE 2017/1369
Dyrektywy I rozporządzenia prezentują zasadnicze wymagania, które muszą zostać spełniona, aby znak CE można było umieścić na produkcie, i zgodnie z prawem wydać deklarację zgodności. W powyższych dokumentach znajduje się rozdział "Obowiązki producentów", który ukazuje wymagania do spełnienia. Treści tych dyrektyw można pobrać w zakładce "dokumenty prawne" na dole TEJ STRONY
. Po spełnieniu wymagań można wprowadzić oprawy oświetleniowe do obrotu.
Dodatkowo wyrób powinien spełniać wymagania norm, szczegółowo określających techniczne wymagania dla opraw oświetleniowych. Przykładowo mogą to być:
EN 60061-2 - Trzonki i oprawki lampowe wraz ze sprawdzianami zamienności i bezpieczeństwa -- Część 2: Oprawki lampowe
EN 60238 - Oprawki lampowe z gwintem Edisona
EN 60400 - Oprawki do świetlówek rurowych i zapłonników
EN 60598-1 - Oprawy oświetleniowe -- Część 1: Wymagania ogólne i badania
EN 60598-2-4 - Oprawy oświetleniowe -- Wymagania szczegółowe -- Oprawy oświetleniowe przenośne ogólnego przeznaczenia
Pełen wykaz norm zharmonizowanych można znaleźć na stronie www.pkn.pl
. Sam wybór norm zastosowanych podczas nadawania oznaczenia CE oraz ich spełnienie zależy już od producenta.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Dzien dobry
Mam pytanie, czy lampa led którą chcę wyprodukować a do produkcji wykorzystuję półprodukty pochodzące od różnych producentów w tym m.in. zasilacz sieciowy prądu zmiennego, musi posiadać znak ce. Nadmieniam, że w zasadzie tylko zasilacz 230V na wejściu i 5V na wyjściu ma certyfikat ce a pozostała elktronika i inne podzespoły, które wejdą w skład gotowej lampy led nie posiada żadnego oznakowania ce. Zatem czy finalny produkt musi mieć oznakowanke CE ?
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Tak, całość podlega pod wprowadzenie do obrotu nowego produktu i musi nosić nowe oznakowanie CE. Wszystkie wymagania stawiane dla producentów w w/wym. dyrektywach również musi Pan spełnić. Proszę zapoznać się z odpowiedzią powyżej.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Dzień dobry,
normy dotyczą podmiotów gospodarczych - min.producentów. Czy będąc rękodzielnikiem/ artystą i tworząc pojedyncze sztuki, nie serie produktów także powinnam wystawiać deklarację zgodności?
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.
Tak, wtedy też Państwo są kategoryzowani jako producenci oraz podlegają Państwo pod ocenę zgodności Państwa produktów, nawet w sytuacji wprowadzania do obrotu produktów rękodzielniczych.
Prosimy Zaloguj lub Zarejestruj się się, aby dołączyć do rozmowy.